| Anasayfa | Site Haritası | İletişim |

Haberler

2 senede 1 diş fırçası değiştiriyoruz

Diş fırçası İsviçre’de yılda 2 kez, Türkiye’de ise 2 yılda bir kez yenileniyor. Diş hekimleri bu tabloyu değiştirmek ve 180 bin kişiye ücretsiz diş bakımı yapmak için 5-26 Kasım tarihlerinde bir araya geliyor.

Diş hekimleri Türkiye’nin alarm veren ağız sağlığı için harekete geçiyor ve 3000 diş hekimi sağlıklı gülüşler için bir araya geliyor. Sağlık Bakanlığı’nın desteklediği ve Türk Periodontoloji Derneği ile Colgate’in düzenlediği Ağız Sağlığı Haftaları, 6-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 180 bin kişiye ücretsiz diş bakımı yapılacak.

Ağız sağlığı bilinci yeterli değil
Türk Periodontoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Yaşar Aykaç, Türkiye’de ağız sağlığının yıllardır alarm verdiğini ancak önemsenmediğini belirterek amaçlarının, Türkiye’de ağız sağlığı bilincinin yerleştirilmesi olduğunu söyledi. Aykaç, “Türkiye’de ağız diş sağlığına yeterince önem verilmiyor. İngiltere’de yıllık diş macunu tüketimi kişi başına 486 gram iken, Türkiye’de 86 gramdır. Bu oran Çin’de 202, Rusya’da 345, Güney Afrika’da 431 Almanya’da 475, Amerika’da ise 572 gram. Yine aynı şekilde İsviçre’de kişi başına yılda 2 diş fırçası düşerken yani orada yılda iki kez diş fırçası değiştirilirken bizde kişi başına yarım diş fırçası düşüyor çünkü Türk halkı iki senede bir fırça değiştiriyor” dedi.

Gençler diş macunundan çok jöle kullanıyor
Prof. Aykaç, özellikle gençlerin dış görünüşlerine verdiği önemi ağızlarına vermediğini ve jöle kullanımının diş macunu kullanımından çok daha fazla olduğunu vurguladı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Çintan ise son 15 yıldır büyük kentlerde yaşayanların ağız diş sağlığına daha fazla önem verdiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti. “Bu durum sosyoekonomik yapıdan daha çok eğitimle ilgili. Çünkü sosyoekonomik seviyesi alt düzeyde olan bazı insanların ağız ve diş sağlığına olağanüstü önem verdiklerini ve çocuklarını en ufak bir problemde diş hekimine götürdüklerini gözlüyoruz. Ama sosyoekonomik durumu iyi olan bazı insanların çok kötü bir ağız hijyenine sahip olduklarını da görebiliyoruz.”

Diş çürüğü kalp hastalığına sebep oluyor
Diş eti hastalığı ve diş çürüğü yapan mikroorganizmaların başta kalp hastalıkları olmak üzere bir çok ciddi sağlık sorununa neden olduğunu belirten Çintan, “Bu mikroorganizmalar miyokart enfarktüsü geçiren hastaların dokularında ortaya çıktı. Bu çok önemli bir ve ciddi bir ilişkidir, diş ve diş eti hastalıkları ile genel sağlık arasında çok ciddi bir etkileşim olduğunu biliyoruz” dedi.

Günde en az iki defa ve iki dakika
Prof. Çintan’a göre ağız sağlığının formülü ise çok basit. “Bakterileri ağzınızdan uzaklaştırdığınız zaman diş ve diş eti hastalıklarından korunuyorsunuz. İdeal olanı her öğünden sonra dişlerin fırçalanmasıdır ancak özellikle kentlerdeki yaşam temposu göz önüne alınırsa en azından sabah ve mutlaka yatmadan önce dişler fırçalanmalı. Bu işlem en azından 2 dakika sürmeli, bir leblebi büyüklüğünde macun kullanılmalı ve sorun olmasa da altı ayda bir diş hekimine gidilmeli.”

Ücretsiz diş bakımı yapılacak
Ağız ve diş sağlığı ile diş hekimine daha fazla gitme alışkanlığını artırmak istediklerini vurgulayan Colgate Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Pura, “Böyle bir sosyal sorumluluk projesi içinde olmaktan mutluyuz. Kampanyamıza 3000 civarında gönüllü diş hekimi katılacak ve 180 bin civarında da başvurana ağız ve diş sağlığı yönünde hizmet verilecek. Gazetelerde gönüllü diş hekimlerinin listeleri yayımlanacak, halk da telefonla randevu alarak diş bakımını ücretsiz olarak yaptırabilecek” dedi.

Hizmetten yararlanmak için 08002116307 numaralı telefon hattından randevu alabilirler veya www.agizsagligihaftalari.com adresini tıklayabilirler


 
  | Yasal Uyarı |
  © 2008 Medipol Tasarım & Uygulama MochaCreative
  Vizyon&Misyonumuz | Hizmet Kalitemiz | Merak Ettikleriniz | Medya Merkezi | Vakalar |Anlaşmalı Kurumlar | İletişim |